Телефон гарячої лінії: (0382) 650734
Телефон гарячої лінії Держпродспоживслужби: (044) 3647780, (050) 2300428

but vs
but ap
but up
but zs

Для забезпечення життєдіяльності людини особливе місце посідає споживання нею овочів та продуктів їх переробки. Будучи основним джерелом вітамінів, мікроелементів, вони служать ефективним засобом лікування. За розрахунками вчених середньорічне споживання овочів однією людиною має становити 160-165 кг.

Особливе місце в цьому ряду займає насінництво. Однак саме у цій ланці багато проблем. На території Хмельницької області відсутні підприємства, які володіють правом виробництва насіння овочевих та баштанних культур для реалізації. Основна маса споживачів насіння закупляє його на ринках обласного та райцентрів. Нерідко на ринок потрапляє насіння сумнівного походження.

З метою запобігання реалізації на ринках області насіння овочевих та баштанних культур з порушеннями законодавства ми, спеціалісти відділу контролю в сфері насінництва та розсадництва Головного управління Держпродспоживслужби в Хмельницькій області звертаємось до всіх суб’єктів ринку насіння овочевих культур Хмельниччини:

  • вводити в обіг насіння, лише після його сертифікації, сортові та посівні якості якого відповідають вимогам законодавства у сфері насінництва та розсадництва, супроводжуються відповідними документами походження, насіння або садивний матеріал належить до сорту, занесеного до Реєстру сортів рослин України;
  • виховувати почуття відповідальності перед споживачем, гарантувати якість насіння, що зазначена в супровідних документах. Не допускати його реалізації сумнівного походження, або такого, що супроводжується сертифікатами розмноженими копіювальною технікою (без „мокрої” печатки).

Спеціалістам відділу контролю в сфері насінництва та розсадництва Головного управління Держпродспоживслужби в Хмельницькій області наполегливіше дбати про створення ринку посівного матеріалу тільки кондиційним насінням, сортів занесених  до „Державного реєстру сортів рослин України”, забезпечити проведення роз’яснювальної роботи серед виробників та споживачів насіння і садивного матеріалу щодо заборони його обігу без наявних сертифікатів про сортову та посівну якість.

За консультаціями та детальною інформацією звертайтесь до спеціалістів  Відділу контролю в сфері насінництва та розсадництва Головного управління Держпродспоживслужби в Хмельницькій області (тел. +38 (0382) 65-07-34, 72-06-27)

Додатково зазначаємо, що даний матеріал не встановлює норм права, і має лише інформаційний характер

НА ДОПОМОГУ СУБ'ЄКТАМ ОПТОВОЇ ТА РОЗДРІБНОЇ ТОРГІВЛІ

Яке насіння вводиться в обіг ?

ст.15 ЗУ „Про насіння і садивний матеріал”

Насіння і садивний матеріал вводяться в обіг після їх сертифікації:

Сертифікати на насіння або сертифікати на садивний матеріал можуть бути видані, якщо:

насіння та/або садивний матеріал належить до сорту, занесеного до Реєстру сортів рослин України;

насіння за сортовими або посівними якостями відповідає вимогам законодавства у сфері насінництва та розсадництва;

садивний матеріал за сортовими або товарними якостями відповідає вимогам законодавства у сфері насінництва та розсадництва

Документи, що супроводжують насіння

п. 28 «Порядку проведення сертифікації, видачі та скасування сертифікатів на насіння  та/або садивний матеріал»

Кожна партія насіння і садивного матеріалу для реалізації повинна супроводжуватися:

1) сертифікатами:

насіння — сертифікатами, що засвідчують його сортові якості, та сертифікатами, що засвідчують його посівні якості;

садивний матеріал — сертифікатами, що засвідчують його сортові якості, та сертифікатами, що засвідчують його товарні якості.

2) документами згідно з ДСТУ 4138-2002 “Насіння сільськогосподарських культур. Методи визначення якості”. Згідно ДСТУ 4138-2002 до супровідних відносять ті господарські документи, які видає споживачеві виробник насіння (ДСТУ 2240):

 - «Атестат на насіння» - на оригінальне (добазове) та елітне  - (базове) насіння;

 - «Свідоцтво на насіння» - на насіння репродукцій (сертифіковане);

 - «Свідоцтво на гібридне насіння» - на насіння першого покоління гібридів.

Відповідно п.12.2.ДСТУ 6006:2008 кожну партію насіння під час відпускання супроводжують також Довідкою про сортові та посівні якості насіння (додаток И)

Сертифікати на насіння або садивний матеріал та супровідні документи є дійсними на всій території України

Які вимоги  до маркування ?

п. 8.5. ДСТУ 6006:2008

На пакеті з фасованим насінням, призначеним для реалізації в оптовій та роздрібній торгівельних мережах

вказують:

- назву країни-виробника насіння, а також фірму, підприємця, тощо;

 - назву і товарний знак, юридичну адресу, де пакували насіння;

 - культуру, сорт, гібрид, масу, або кількість насінин в пакеті, шт.;

 - номер насіннєвої партії, рік урожаю, схожість;

 - документ на насіння (назва, №);

 - коротку інформацію про культуру (сорт, гібрид, поради щодо вирощування)

У разі перепродажу посередник (перекупник) виписує нові супровідні документи на якість насіння (під свою відповідальність)
Термін дії документу про      якість насіння Термін дії документів за результатами аналізу щодо посівних якостей насіння овочевих, баштанних культур, кормових коренеплодів відкритого і закритого грунтів становить – 12 місяців, а упаковані у герметичну тару – 24 місяці

Відповідальність за порушення законодавства у сфері насінництва та розсадництва

ст. 28 ЗУ „Про насіння і садивний матеріал”  

Особи, винні в порушенні законодавства у сфері насінництва та розсадництва, несуть відповідальність згідно із законом.

Накладення стягнення не звільняє винних осіб від відшкодування збитків у випадках і порядку, передбачених законом.

Увага!     Власник насіння, термін дії Сертифікату на партії насіння якого закінчився, повторно перевіряє його в органах з оцінки відповідності уповноважених центральним органом виконавчої влади на здійснення діяльності з оцінки відповідності у сфері насінництва та розсадництва

Відділ контролю в сфері насінництва та розсадництва Головного управління Держпродспоживслужби в Хмельницькій області, до повноважень якого входить державний контроль за обігом насіння і садивного матеріалу на території області застерігає, що введення в обіг насіння та садивного матеріалу без сертифікації є порушенням норм Закону України «Про насіння та садивний матеріал»

сайт зроблено в adgrafics