Телефон гарячої лінії: (0382) 650734
Телефон гарячої лінії Держпродспоживслужби: (044) 3647780, (050) 2300428

but vs

but up

but zs

ses1

ZG

Додаток до листа банер

Scrbanhot 1

 

Сьогодні сільське господарство вже не може обійтися без використання пестицидів і агрохімікатів, зокрема  засобів захисту рослин, застосування яких повинно бути раціональним, екологічно  безпечним й економічно обґрунтованим.

d1

Гербіцид (фальсифікат ) не зпрацював

d2

Гербіцид (фальсифікат ) «зпрацював»

Зараз на ринку України існує багато пестицидів, які схожі між собою по діючих речовинах та способом дії, хоча за вартістю можуть значно відрізнятися. За більш, ніж 70 років винайдено безліч діючих речовин, на основі яких створюються хімічні препарати. На сьогоднішній день на ринку представлено більше половини пестицидів-аналогів. Деякі сільгоспвиробники в своїй практиці використовують тільки оригінальні пестициди, а інші, щоб зекономити, використовують більш дешеві аналоги. Тому залишається актуальним питання: у чому ж відмінність оригінальних препаратів від  їх майже аналогів , так званих «дженериків» та чи варто їм довіряти?

Оригінальні препарати містять нові діючі речовини, які вперше розроблені і запатентовані компанією-виробником. Багато коштів вони вкладають в наукову сферу, щоб розробити нові препарати, вдосконалити їх та перевірити їх дію. Такі компанії володіють унікальними правами на ті чи інші хімічні речовини. Вони отримують  патент терміном дії до 20 років на ексклюзивне розповсюдження препарату, без конкуренції, щоб повернути затрати та отримати прибуток. Не рідко великі компанії об’єднуються, щоб зменшити витрати на дослідження та запровадження нових речовин. Для впровадження нових діючих речовин знадобиться близько 10 років, щоб гарантувати максимальну ефективність та низьку токсичність.

Після закінчення терміну дії патенту, розроблені діючі речовини на законних правах можуть використовуватись іншими компаніями. Так появляються компанії-дженерики, які на базі існуючої діючої речовини при дотриманні необхідних технологій створюють аналогічні препарати. Дженерики можуть мати незначні відмінності з оригінальним препаратом по вмісту допоміжних речовин, але це ніяк не повинно позначатись на ефективності препарату. Згідно вимог, дженерики мають містити однакові діючі речовини в однаковій концентрації, а також дотримуватись умов зберігання, пакування тощо.

Реєстрація дженериків відбувається протягом трьох років, які проходять контроль якості в процесі виробництва, а також повинні бути ефективними та екологічно безпечними. Всі препарати-дженерики піддаються суворій перевірці, вони мають сертифікати та висновок про екологічну безпеку.

В загальному виділяють декілька відмінностей дженериків від оригінальних препаратів. Головною відмінністю виступає суттєво нижча ціна препарату, що зумовлено нижчими затратами на розробку діючої речовини, реклами та відсутністю витрат на наукову розробку та досліди. Також відмінність полягає у наборі допоміжних речовин, які допомагають діючій речовині проявити свою ефективність.

Дженерики - це не підроблені пестициди. Підробки - це контрафактна продукція, яка не  має реєстрації та потрапляє на ринок нелегальним шляхом.

Контрафактними є товари, на яких незаконно використовується товарний знак або дуже подібне до нього позначення. Фальсифіковані пестициди — це навмисне змінені (підроблені) пестициди, що мають (або можуть мати) приховані властивості та якість, інформація про які є свідомо неповною або недостовірною.

Фальсифікована продукція може містити у своєму складі небезпечні домішки, баластні речовини, сторонні діючі речовини. Часом склад або фізичний стан підробних препаратів взагалі не відповідає тексту етикетки на упаковці. Застосування таких пестицидів у аграрному секторі призводить до недобору врожаю, або навіть втрати взагалі , забруднення сільськогосподарської продукції та довкілля. Адже саме дешеві технічні домішки, які використовують фальсифікатори або недобросовісні іноземні виробники, справляють токсичну дію як на культурні рослини, так і на людей, які потім споживають відповідну продукцію. І не так страшно втратити прибуток через зменшення чи загибель врожаю, як лякає те, що невідомі домішки здатні провокувати нервові розлади та онкозахворювання, астму та алергію, загальне зниження імунітету. Виходить, що використання фальсифікатів загрожує здоров’ю нації!

Бідою сучасного сільськогосподарського виробництва є й те, що на ринок пестицидів в Україні потрапляє величезна кількість фальшивої продукції. Під назвами найвідоміших, брендових препаратів продають усе, що завгодно. Підробки “заходять” в Україну майже без обмежень, часто навіть дистриб’ютори фірм-виробників не можуть відрізнити свій препарат від фальшивого без додаткової експертизи. Якість такої продукції сумнівна: відомі випадки повного знищення посівів від використання неякісного гербіциду, відсутній ефект від фальшивих інсектицидів, фунгіцидів.

Сільгоспвиробники мають дуже добре орієнтуватися у сучасному вирі пестицидів і агрохімікатів, розуміти, чому слід використовувати лише оригінальні препарати, які мають стабільні показники високої ефективності, якості і, насамперед, екологічної безпеки.

При купівлі пестицидів необхідно особливу  увагу звертати на упаковку. Вона повинна бути заводською. На ній мають бути вказані: діюча речовина, назва препарату, номер ГОСТУ і партії, вага і дата виготовлення,термін придатності, найменування фірми виробника і його адреса. Крім цього, на кожній упаковці вказується культура та об’єкти обробки, для яких призначений пестицид, способи і норми, кратність використання препарату, строки очікування, заборони та обмеження їх використання, заходи безпеки під час роботи, заходи надання першої допомоги у разі отруєння.

Препарати повинні бути внесені в “Перелік пестицидів і агрохімікатів дозволених до використання в Україні”. Підприємці, що реалізують препарати, повинні мати сертифікати відповідності  на продукцію.

Якщо Ви не впевнені, що перед Вами не підробка, то необхідно зв'язатися з виробником, використавши контакти, вказані на етикетці препарату. Зокрема, у виробника можна отримати інформацію щодо захисних елементів на упаковці та переліку офіційних дистриб'юторів. Крім того, як правило, детальну інформацію про препарати можна почерпнути на офіційному сайті компанії-виробника.

Нині практично весь асортимент ЗЗР, представлений на ринку України, є імпортним. Левова частка як генеричних, так і оригінальних пестицидів, що імпортуються в Україну, виготовляються у Китаї. Започатковане виробництво ЗЗР в Україні з метою задоволення потреб внутрішнього ринку, як діюче  так і заплановане  - передбачає виготовлення препаративних форм пестицидів виключно на базі сировини з Китаю. В КНР контролем якості пестицидів, призначених для експорту (власне препаратів і сировини для їх виготовлення) опікуються Інститут із контролю агрохімічної продукції Міністерства сільського господарства КНР і Китайська асоціація виробників засобів захисту рослин. Окрім того, має місце внутрішній контроль якості виробленої продукції безпосередньо на заводах-виробниках пестицидів.

Чому так багато компаній, що постачають пестициди по всьому світу, обирають КНР місцем виробництва ЗЗР?

Відповідь проста: це є економічно вигідним завдяки наявності дешевої робочої сили, що дозволяє знизити собівартість товарів і формувати більш привабливу для замовників відпускну ціну. Інша справа, що до закінчення терміну дії патенту на молекулу діючої речовини, компанія-розробник є монополістом і має можливість диктувати цінову політику щодо вартості товарів на її основі незалежно від витрат на їх виробництво. Після закінчення строку дії патентів компанії-розробнику доводиться працювати в умовах жорсткої конкуренції, коли визначальне значення має ціна товару.

Головний спеціаліст

управління фітосанітарної безпеки                                                              О.Костецька.

сайт зроблено в adgrafics