Телефон гарячої лінії: (0382) 650734
Телефон гарячої лінії Держпродспоживслужби: (044) 3647780, (050) 2300428

but vs

but up

but zs

ses1

ZG

Додаток до листа банер

Scrbanhot 1

 

Продаж плодоовочевої продукції здійснюється в спеціалізованих плодоовочевих магазинах, відділах та секціях, спеціально призначених для цих цілей.

Суб’єкт господарювання зобов’язаний сприяти споживачу у вільному виборі товарів та на його вимогу надати документи, що підтверджують ціни та якість продукції.

На всіх зразках плодоовочевої продукції, що виставлені в торговельному залі, повинні бути цінники, на яких зазначається:

- для вагових товарів – назва товару, сорт, ціна за один кілограм (або сто грамів);

- для розфасованих товарів – назва товару, сорт, ціна за кілограм (або сто грамів), вага одиниці розфасовки, ціна за одиницю розфасовки (пакет, сітка, пучок тощо);

- для штучних товарів та розфасованих в пляшки – назва товару, вага або місткість, сорт, ціна за штуку.

При продажу переробленої продукції (квашеної, солоної, моченої та маринованої) працівники суб’єкта господарювання зобов’язані застосовувати відповідний спеціальний інвентар (ложки, виделки, совки, лопатки тощо).

При відпуску картоплі, овочів та фруктів допускається зважування їх в інвентарній тарі, на якій на видному для споживачів місці чітко позначено її вагу.

Основна проблема овочів і фруктів – різні пестициди, які використовуються при їх вирощуванні.

На якій саме продукції залишити свій вибір?

Вибирайте сезонні овочі і фрукти. При вирощуванні в теплицях, застосовується більше добрив, які сприяють прискореному зростанню і дозріванню плодів, але шкідливих для здоров’я. Вибирайте місцеві фрукти і овочі. Привізні плоди часто збирають недозрілими і «дозрівають» їх штучно, чи не найбільш нешкідливими методами.

При продажу овочів та фруктів зустрічаються такі дефекти, як механічні пошкодження, пошкодження сільхозшкідниками, розвиток грибкових і бактеріальних захворювань, фізіологічні процеси (задуха, потемніння м’якоті, і т.д.). Тому якщо Ви бачите, що ціни на дані овочі трохи нижче, ніж на інші, то переконаєтеся в якості цієї продукції.

Розглянемо особливості вибору різних овочів і фруктів.

Якщо шкірка яблука липка і слизька, а, коли миєте яблуко, з фрукта постійно стікає вода і на руках залишається жирне речовина – фрукт обробляли парафіном або воском. Часто воском покривають фрукт для збереження при транспортуванні. Парафін не змивається з фруктів просто водою.

Як вибрати стиглий і солодкий кавун?

Ознакою стиглості кавуна є сухий хвостик. Смугаста кірка кавуна повинна бути максимально контрастною. Волокна в м’якоті кавуна повинні бути білими. Жовті волокна будь-якого відтінку свідчать про наявність нітратів у кавуні. Розріз «правильного» кавуна не повинен бути гладким. М’якоть має іскриться крупинками цукру.

Як вибирати ананаси?

На ринках найчастіше продають зелені ананаси під виглядом дозрілих, які знаходяться в споживчої стадії зрілості. Дозрілий ананас можна визначити за такими показниками: верхній пучок листя (султан) має салатний або жовто-салатний колір, а самий верхній листочок повинен бути жовтим; колір плоду від солом’яно-жовтого до жовтого від низу до верхнього пучка листя; кінчики «сегментів», розташовані по поверхні ананаса, повинні бути темно-коричневого кольору.

Як вибирати огірки?

Показником свіжості огірків є темний зелений колір, тонка шкірка і твердість; шипи на ньому мають бути м’якими і тонкими.

Як вибирати помідори?

Зазвичай, чим товще шкірка помідора – тим більше в ньому нітратів. Розріжте помідор навпіл і якщо є біла м’якоть і білі прожилки – значить в ньому багато нітратів. Помідор має бути яскраво-червоним зсередини і зовні.

Як вибирати капусту?

У свіжої капусти обріз – чистий і вологий, зовнішні листя яскраво-зелені і блискучі. Молода капуста повинна бути легкою і не дуже твердою. У здорової капусти листя повинні бути щільні. Темні плями на капусті – це грибок.

Як вибирати моркву?

Свіжість моркви визначається по яскравості її кольору, невеликому обрізу гички і маленьким кореневих волоскам . Морква повинна бути помаранчевою без зелених і жовтих вкраплень. Тоді можна бути впевненим, що в ній немає нітратів.

Як вибирати болгарський перець?

Болгарський перець не любить вологи. При виборі упакованого перцю дивіться, щоб усередині плівки не було крапель води. Зелений колір чашечки і свіжий обріз перцю говорять про його свіжість.

Як вибирати картоплю?

Найбільше нітратів накопичується в дрібних і великих бульбах. Тому, краще вибирати картоплю середнього розміру. Купуючи картоплю, зверніть увагу на колір бульб. Вибирайте ті, на яких немає зелених плям. Вони з’являються, якщо картопля довго пролежала під сонцем або зберігалася в світлому і вологому приміщенні. Через неправильне зберігання бульби починають проростати і в них підвищується рівень соланіну, а це шкідлива для організму речовина.

Намагайтеся вибирати фрукти, які не дуже яскраві і привабливі, а більш природні. Купуйте овочі і фрукти по сезону, яскраві і красиві яблука в кінці зими, повинні викликати підозри. Обов’язково зрізайте шкірку з овочів і фруктів з парафіном.

Якщо при придбанні товару Ви сумніваєтесь у його якості, попросіть продавця надати документи, що засвідчують якість та безпеку вибраної Вами продукції.

сайт зроблено в adgrafics