Телефон гарячої лінії: (0382) 650734
Телефон гарячої лінії Держпродспоживслужби: (044) 3647780, (050) 2300428

but vs

but up

but zs

ses1

ZG

Додаток до листа банер

Scrbanhot 1

 

     На Поділлі приморозки, як правило, трапляються в кінці квітня та в травні, зрідка - на початку червня з періодичністю до 7-8 разів на десять років. Ступінь пошкодження квіток та зав’язі залежить не тільки від температури але і від тривалості заморозків. Критичні температури для плодових порід коливаються в значних межах і залежать здебільшого від фази розвитку рослини та фенотипічної специфіки сорту, породи.

Так, квіткові бруньки яблуні, що розпускаються, гинуть при чотирьохгодинному впливі температури мінус 8 С, бутони - при мінус 4-6, квітки - при мінус 3-4. Прикметно, що повністю сформовані квітки персика і абрикоса витримують більш низькі температури, ніж приміром яблуні. Ступінь стійкості цвіту залежить від погодних умов під час розпускання: якщо квітки розкриваються в холодну погоду, то для них критична температура як правило нижча, ніж для тих, що розпустились при вищих температурах. Зав’язь найбільш чутлива до заморозків на початку її розвитку. В умовах Хмельницької області квітки більшості плодових порід пошкоджуються під час приморозків при температурі мінус 2.2, а зав’язь – при мінус 1.1 С.

Zamoroz1

   Досить часто заморозками пошкоджується цвіт та зав’язь суниці садової: квітки починають пошкоджуватись при мінус 1.5 С, а з подальшим пониженням температури ступінь пошкодження їх підвищується, і при температурі мінус 4 С гине до 50% квіток Пошкодження квіток та бутонів суниці залежить від фази розвитку квітки і будови квітконосів, тому різні сорти пошкоджуються в неоднаковій мірі.
Сильно пошкоджені приморозком квітки та зав’язь у яблуні, груші і кісточкових обсипаються, а з частково пошкоджених в подальшому розвиваються деформовані плоди – дрібні, однобокі, часто партенокарпічні, з не властивою конкретному сорту формою, пошкодженою зовнішньою тканиною тощо.
У кісточкових порід зав’язь починає пошкоджуватись при температурі біля мінус 1.1 С, під час заморозків у них передовсім гине насіння, а плоди з відмерлим насінням невдовзі обпадають.
Опосередковані способи захисту від весняних заморозків включають вибір грунту і місця під посадку, підбір сортів та прийоми, що затримують цвітіння. Так, місцезнаходження саду при незначних приморозках позитивно впливає на стійкість дерев: в понижених місцинах температура при заморозках буває нижчою ніж на підвищених. На підвищеннях холодне повітря не затримується, а як більш важке стікає по схилах в низини, накопичуючись там і обумовлює більш сильні і триваліші заморозки. Не всі породи однаково пошкоджуються заморозками, тому рано квітуючі абрикос та персик та ранні сорти інших порід краще розміщувати на схилах. До прямих методів захисту від приморозків відносять штучне дощування та створення туманної завіси. При обприскуванні дерев і грунту водою в крапельній формі під час приморозків дерева не пошкоджуються навіть до мінус 8 С, проте дощування має бути ретельним і безперервним. Метод задимлення, який широко пропагувався в минулому, є неприйнятним, враховуючи вкрай негативний його вплив на навколишнє середовище та здоров’я людини.

Zamoroz2

   Відповідно прогнозу строків цвітіння плодових на весну 2018 року, розробленого Новоушицькою метеостанцією, умови для підготовки плодових дерев до зимівлі минулої осені були задовільними. В осінній період переважала помірно тепла погода. Опадів випало 182.8 мм, що склало 154% від норми. Фаза листопад (перехід до періоду спокою) у плодових відмічалася у третій декаді жовтня. Грудень був порівняно теплим, з середньодобовими температурами повітря вищими на 2-30 за середні багаторічні. В окремі дні місяця утворювався сніговий покрив висотою 2-7 см і зразу танув. У третій декаді грудня грунт промерзав на глибину 2-3 см, але також відразу танув. Опадів за місяць випало 36,0 мм. Січень був нестійким, перша і друга декади теплі, третя декада прохолодніша. Морози, які спостерігалися у третій декаді при невеликому сніговому покриві інтенсивно вихолоджувавали грунт, тому він промерз на глибину 27см, на кінець декади спостерігалося потепління і грунт зверху почав розтавати.
Середньодобові температури повітря у першій та другій декадах лютого були вищими на 1-30, у третій декаді нижчою на 50 за середні багаторічні. Грунт був замерзлим протягом всього місяця на глибину 9-22см. Перша та третя декади березня були холодними, середньодобові температури повітря були нижчими на 30 за середні багаторічні, друга декада тепліша. Грунт був промерзлим на глибину 4-12см, лише у середині другої декади декілька днів був талим, та у кінці місяця повністю відтанув. Сніговий покрив на початку другої декади розтанув, але у кінці декади знову утворився і розтанув у кінці місяця.
Відрощування гілок плодових, що були проведені у першій половині березня показали, що загиблих бруньок немає. Набухання бруньок розпочалося у вишні близько 2 квітня, у яблуні - 10 квітня. Подальше накопичення тепла очікується відповідно багаторічних даних. Згідно агрометеорологічних розрахунків цвітіння плодових у цьому році очікувалося у вишні, черешні, абрикоса, персика - кінець другої, початок третьої декада квітня; у яблуні, груші, - перша декада травня, і, як бачимо, прогноз підтверджується.

Zamoroz3

Головний спеціаліст відділу прогнозування,
фітосанітарної діагностики та аналізу ризиків:                                               Сергій Пептюк

сайт зроблено в adgrafics