Телефон гарячої лінії: (0382) 650734
Телефон гарячої лінії Держпродспоживслужби: (044) 3647780, (050) 2300428

but vs

but up

but zs

ses1

ZG

Додаток до листа банер

Scrbanhot 1

 

Шановні жителі Хмельниччини, що може бути поганого в тому, щоб з самого ранку вийти на стихійний ринок та купити  м’ясо,  м’ясні вироби, рибу, молоко чи сметану.

Зручно і швидко… Але не завжди корисно! Продукти, які продаються з землі, із необладнаного  автотранспорту в антисанітарних умовах, що не пройшли  ветеринарно- санітарної  експертизи несуть в собі  чималу загрозу, стати причиною виникнення  гострих інфекційних шлунково-кишкових захворювань    особливо у дітей, людей похилого віку, із ослабленим імунітетом, вагітних.

З метою  попередження та недопущення  стихійної  торгівлі Держпродспоживслужбою разом із  поліцією проводяться   спільні рейди, але  це не  завжди допомагає,  створюючи тимчасовий ефект.

Ще до кризи громадяни віддавали перевагу базарам, а не супермаркетам та гіпермаркетам, мовляв у останніх ціни захмарні. З приходом кризи та падінням доходів населення,  велика частина клієнтів «цивілізованих магазинів» знову ж  таки відправилася на ринок. Якщо ж купівля овочів та фруктів на ринках – справа більш-менш прийнятна, то купівля  молочних продуктів, м’яса, риби переводить  так би мовити  таких покупців  в «групу ризику».

Основну увагу хотілобся  звернути на  небезпеку  купівлі   споживачами м’ясних рибних, грибних, овочевих  консервацій домашнього виготовлення, які також  реалізуються на стихійних ринках.  Усі ми добре знаємо що в  2017р. на території  України зафіксовано  чимало випадків ботулізму, на жаль частина із них  закінчилась  летальними наслідками, причиною яких  крім в’яленої риби було споживання  неякісних консервацій, а про  яку якість можна говорити якщо вони реалізується  під дією   прямих сонячних  променів при грубому порушення   температурних параметрів.

Продукти мають продаватися на спеціально обладнаних ринках, на яких встановлене холодильне обладнання і проводиться контроль якості продукції. Закон вимагає: сировина  та харчові продукти тваринного  походження підлягають обов`язковій ветеринарно-санітарній експертизі, яку проводять тільки в державних установах – лабораторіях ветеринарно-санітарної експертизи,  і є гарантією придбання якісної і безпечної продукції для споживача., торгівля із  землі суворо заборонена.     Місць на ринках вистачає, але торгівлею на дорозі не треба сплачувати за оренду торгового місця, ринковий збір, там великі потоки людей, можна торгувати, не здаючи продукцію на лабораторні дослідження при   цьому вони закривають очі на питання  безпеки та  якості сировини та продукції  що реалізують людям.

Перед тим як щось купувати на стихійному ринку, потрібно добре подумати, чи варто економити декілька гривень на продукції невідомого походження, а потім у  інфекційній лікарні витрачати в кілька разів більше. А занадто ощадливим покупцям варто пам’ятати застереження Держпродспоживслужби , що купівля продуктів на землі – великий ризик! Торгівля з рук у невстановлених місцях - це правопорушення, за яке передбачена відповідальність за статтею 160 Кодексу України про адміністративні правопорушення у вигляді накладання штрафу. Тому продавці стихійних ринків свідомо порушують Закон і ставлять під загрозу здоров’я покупців.

Чим небезпечні продукти зі стихійних ринків:

  1. Якість продуктів ніхто не перевіряє.
  2. Харчі продаються прямо з землі , де  «кишить» збудниками хвороб. Придбавши такий продукт, можна захворіти на інфекційні кишкові захворювання.
  3. На стихійних ринках немає торгових місць, що є  порушенням санітарно- гігієнічних вимог  при торгівлі..
  4. Продавці на стихійних ринках не отримують жодних дозволів від адміністрації та інших служб, можуть бути носіями інфекційних захворювань в т.ч. туберкульозу.
  5.  В разі отруєння продуктами з такого базару потерпілому не буде на  кого пред’явити позов до суду.

        В черговий раз звертаємося до мешканців Хмельниччини  із закликом не купувати продукти харчування в місцях стихійної торгівлі та застерігаємо всіх від небезпеки, яка пов’язана із вживанням небезпечних продуктів!

 

 

Головний спеціаліст Деражнянського РУ ГУ ДПСС                                  Ткачук О.О.

сайт зроблено в adgrafics