Телефон гарячої лінії: (0382) 650734
Телефон гарячої лінії Держпродспоживслужби: (044) 3647780, (050) 2300428

but vs

but up

but zs

ses1

ZG

Додаток до листа банер

Scrbanhot 1

 

Сьогодні на ниві Хмельниччини проходить особливо важливий етап насінництва – визначення сортових якостей насіння або інспектування насінницьких посівів. Станом на 17 липня до інспектування заявлено понад 424 насінділянки озимих та ярих культур загальною площею понад 14,7 тисяч гектарів. З них культур озимої групи: пшениці 5,8 тис га, жита 0,6 тис га, ячменю 0,7 тис га, ріпаку 0,02 тис га; ярої групи: пшениці 0,9 тис га, ячменю 1,7 тис га, вівса 0,07 га, гречки 0,14 тис га, гороху 0,5 тис га, кукурудзи 0,75 тис га, соняшнику 0,36 тис га, сої 3,3 тис га. та інших культур 0,06 тис га. Всього на проведення інспектування заявки подали 57 господарства, з них 26 відвели 9385 га для вирощування насіння призначеного для реалізації (63 % площ), 40 господарств їх відвели для отримання насіння на власні потреби – 5365 га, що складає 37 % відведених площ. В порівняні до минулого року кількість заявлених до інспектування площ зменшилась майже в 5 раз.

Проводячи аналіз в розрізі культур, слід сказати, що для забезпечення потреби в насінні під урожай 2018 року достатньо відведено площ під озиме жито (забезпечує повну потребу за умови виходу 1,1т насіння з 1 га), озимого ячменю (4,1 т/га), ярої пшениці (1,3 т/га).

Проте недостатньо відведено площ озимої пшениці, ярого ячменю та гороху, де для забезпечення потреби в насінні необхідно отримати вихід насіння 6,9, 6,5 та 3,3 т/га відповідно. Значна нестача площ відчувається  в сої, які при виході насіння біля 1,5 т/га забезпечать лише 23 % потреби,  вівса (вихід 2 т/га) - 18 % потреби, гречки (вихід 0,8 т/га) - 19 % необхідного.

Різниться ситуація і по районах. Так, найбільші площі під насінділянки відведено у Волочиському, Ізяславському, Чемеровецькому, Кам'янець – Подільському, Білогірському та Шепетівському районах. Жодної заявки не заявлено до інспектування від господарств Старосинявського району, менше 250 гектарів відведено у Віньковецькому, Дунаєвецькому, Ярмолинецькому та Полонському районах.

(Матеріали за даними Хмельницької обласної філії ДП «Державний центр сертифікації і експертизи сільськогосподарської продукції).

Підсумовуючи все сказане, відділ контролю в сфері насінництва та розсадництва управління фітосанітарної безпеки, звертає увагу суб’єктів насінництва та розсадництва, які хочуть забезпечити себе достатньою кількістю насіння для посіву під урожай наступного року, у потребі в якомога коротші строки звернутись до Хмельницької обласної філії ДП «Державний центр сертифікації і експертизи сільськогосподарської продукції» з заявками на проведення визначення сортових якостей насіння. Заявка на визначення сортових якостей насіння і садивного матеріалу не пізніше ніж за 20 робочих днів до закінчення граничного строку проведення польового оцінювання посіву сільськогосподарських рослин. На сьогодні рослини ранньої групи майже досягли фази проведення остаточного інспектування, що в подальшому унеможливить проведення інспектування. Ще не пізно переглянути потребу та заявити до апробації культури пізньої групи – сою, гречку та просо, тощо. Порядок визначення сортових якостей насіння і садивного матеріалу регламентується «Порядком проведення сертифікації, видачі та скасування сертифікатів на насіння та/або садивний матеріал та форм сертифікатів на насіння та/або садивний матеріал» затвердженим  Постановою Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2017р. № 97.

Відмова від інспектування, а відповідно і не можливість проведення  сертифікації вирощеного посівного матеріалу зумовить в подальшому висів не визнаного насіння, що є порушенням Закону України «Про насіння та садивний матеріал» та тягне за собою відповідальність згідно законодавства.

Відділ контролю в сфері насінництва та розсадництва управління фітосанітарної безпеки Головного управління Держпродспоживслужби в Хмельницькій області відповідно до наданих повноважень здійснює заходи щодо дотримання аудиторами з сертифікації (агрономами – інспекторами) вимог законодавства при проведенні визначення сортових якостей насіння і садивного матеріалу та видачі актів польового оцінювання суб’єктам насінництва та розсадництва області.

У разі встановлення факту систематичного грубого порушення аудитором із сертифікації (агрономом-інспектором) законодавства у сфері насінництва та розсадництва Держпродспоживслужба має право підняти перед Міністерством аграрної політики України клопотання про скасування Свідоцтво аудитора із сертифікації (агронома-інспектора), яким  їм надається право здійснювати такий вид робіт, як аудитор із сертифікації (агроном-інспектор).

image-0-02-04-06image-0-02-04-13image-0-02-04image-0-02-05-50image-0-02-05

Надані матеріали мають лише інформаційний характер.

сайт зроблено в adgrafics